Yowie

Yowie

Děsivý přízrak Austrálie

 

Je krásný srpnový den roku 1997 a George Brindley, správce Queenslendského národního parku v severovýchodní Austrálii, si užívá klidnou odpolední procházku chráněnou oblastí. Z příjemné relaxace ho však náhle vytrhne naříkavý zvuk vycházející z nedaleké buše a vzápětí se ke zmatenému správci blíží malátnými pohyby strašlivě zapáchající tvor podobný opici. Brindley není schopen jakékoliv reakce a zhluboka si oddechne, když podivná bytost zamíří zpět do buše. Muž si ještě stačí všimnout tvorových uhrančivých, světélkujících očí. Hned poté se rozhodne prozkoumat stopy neznámého živočicha, jejichž délka činí 30 centimetrů a každé chodidlo čítá pouze 3 prsty o délce 11 centimetrů.

Záhadného tvora popisují v legendách již původní obyvatelé Austrálie (Aboriginové), nazývají ho Doolagahl, Quinkan či Imjima a odjakživa ho považují za bytost mezi duchem a divokým člověkem.

První zdokumentované pozorování australského opočlověka bílými osadníky pochází z roku 1790. Od té doby se případy očitého pozorování yowieho pravidelně objevují. Zprávy přicházejí především ze států Queensland a Nový Jižní Wales. Lidé se shodují, že tvor nejvíce připomíná orangutana o výšce okolo dvou metrů s černou srstí či opočlověka s mohutným tělem, dlouhými černými chlupy a pronikavě červenými svítícími oči. Podle výpovědí vydává také hrozný zápach, vždy ho obklopuje zelená záře a svým pohledem doslova hypnotizuje psy a koně. Zároveň lidé shodně tvrdí, že od kotníků dolů nejsou vidět jeho chodidla.

O jakého tvora se v případě yowieho jedná, je stále předmětem debat a spekulací. Střízlivější teorie tvrdí, že jde o přeživšího jedince mohutných giganthopitéků, jenž ve své době dosahovali výšky až 3, 5 metrů. Podle vědeckých studií však tato větev vymírá již před desítkami tisíc let. Dle australského kryptozoologa Deana Harrisona se jedná o běžného vačnatého lidoopa, který se vyskytuje pouze v Austrálii. Ani tato hypotéza však neobjasňuje podivné jevy, které yowieho vždy doprovázejí.

Yowie je také často spatřován na místech, kde nezřídka dochází k paranormálním jevům, zejména k opakovaným pozorováním UFO a výskytu poltergeistů. Český kryptozoolog Ivan Mackerle se domnívá, že tvor by mohl pocházet z paranormální reality, čemuž nasvědčuje především podivný svit objevující se kolem jeho těla.

Existenci tajemného opočlověka neberou Australané rozhodně na lehkou váhu. Zdejší Středisko pro výzkum tajemných jevů v Canbeře vypsalo za chycení yowieho odměnu 2 tisíce AUD (A$). Podaří se Australanům vyřešit záhadu děsivého přízraku.

 

Michaela Volná                                                                                                                          11.9.2009

(Volna.Michaela@seznam.cz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *