Kašperk

HRAD KAŠPERK (okres Klatovy, Česká republika)
Tento nejtajemnější a nejděsivější český hrad se nachází kousek od Sušice, oficiální historie praví, že jej nechal vystavět Karel IV. na ochranu zdejších zlatých dolů. Kašperk sám o sobě má dle dochovaných informací sloužit jako nepropustná hráz proti démonům a jiným temným silám a bytostem. V době jeho vzniku se totiž všeobecně věřilo, že křesťanský svět vstoupil do svého posledního věku, po kterém bude následovat už jen apokalypsa v podobě vpádu démonů, pekelných bytostí a dalších entit ze světa temnoty. Původně se jmenoval Karlsberg (Karlova hora), ale postupem času se název zaoblil do výrazu Kašperk. Hlavním stavitelem se stal Vít „Hedvábný“ roku 1356 až 1361, ovšem traduje se, že spolu s ním na stavbě asistoval Michal Parléř, jenž byl méně známým bratrem Petra Parléře. Hrad byl dokončen během 5-ti let.
Ač byl Kašperk hradem královským, králů ve svých komnatách měl za svůj dosavadní čas poskromnu. Většinou sloužil tzv. zástavním držitelům, což byl důsledek nemalých dluhů. Hrad sloužil jako popravní místo, kde bylo sťato bezpočet hlav hříšníků, hrdelních zločinců, kapsářů a nepohodlných lidí. To znamená zvýšený výskyt negativních energií, utrpení, bolesti, posledních záchvěvů života i strachu před popravami. Většina totiž takto odsouzených duší se po tomto způsobu smrti stává zbloudilými, buď přízraky nebo navrátilci. Je to z toho důvodu, že sami vykonali těžké tresty za pozemského života a byli většinou pohřbívání v nejbližším místě u popraviště. Zvláštní věci a paranormální jevy se v okolí kašperského hradu dějí dodnes. Za zmínku stojí i zdejší hřbitov pod hradem, který sloužil od dokončení výstavby, na tomto hřbitově se také dějí určité paranormální jevy, jako kroky, sténání nebo zachvěvy mrazení mezi náhrobky. Za zmínku stojí i fakt, že tento středověký hřbitov je fungující i v současnosti.

Přilehlé lesy jsou údajně sídlem skřítků, démonů, ďábelských bytostí, víl, duchů a také přízraků zemřelých nebo sťattých zločinců. Nejednomu ze zvědavých turistů se při nocování v okolí stali podivuhodné příhody. Poletující světla, zvuky, kroky, hlasy, temné postavy a zvláštní ledový vítr či mrazení po celém těle. To je jen malá ochutnávka, s kterou se na hradě Kašperk a jeho okolí můžete setkat.
Pokud sem vyrazíte, můžete se prý setkat s celou řadou přízraků a vstup po setmění je sem na vlastní nebezpečí. Ovšem taková setkání nemusí dopadnout dobře. Zdejší bytosti totiž rozhodně nejsou přátelské. Některé z nich si přejí co nejvíce návštěvníkům uškodit, nebo je přímo zavraždit. Swiza, Šplhavec a Lesní matka. To jsou nejslavnější přízraky hradu Kašperk, který tímto sídlem obchází dodnes. Co jsou zač? Swiza má být podle pověsti stará žena, která chodí oděna ve vlčí kůži, na hlavě má jelení parohy a při pohledu na ni údajně můžete zkamenět. Také se říká, že je předzvěstí pohrom a katastrof.

Lesní matka pak údajně sídlí v okolních lesích a stáží jejich klid. Těm, kteří mají rádi stromy a chovají se slušně, má pomáhat. Ovšem v minulosti bylo v místních lesích údajně zaznamenáno několik záhadných zmizení osob. Ta byla záhy připsána právě Lesní matce, která svým hlasem láká osamělé poutníky do temných lesních zákoutí, odkud už nešťastníci nikdy nevyjdou ven. Nejděsivějším přízrakem Kašperku je však bezesporu Šplhavec…

Ošklivá bytost mrtvolného vzezření, která s oblibou šplhá po hradních věžích a obtěžuje turisty. To je legendární kašperský Šplhavec. Místními je považován za nejnebezpečnější bytost na hradě, jelikož prý lační po krvi a trhá nevinné návštěvníky na kusy. Může být na této pověsti něco pravdy? Zdá se, že tvrzení o krvelačné hradní bestii jsou přehnaná, ovšem o podivném stvoření odpovídajícím popisu Šplhavce na Kašpersku v minulosti svědčili někteří zdejší průvodci. A nejen o něm. Někteří občas vypovídají o tom, že se na hradě ozývají kroky odnikud a ženský zpěv. Také existují výpovědi o spatření bílé paní, nebo černého rytíře, jenž se má zjevovat na nádvoří hradu. Proč se právě k tomuto sídlu stahuje tolik nadpřirozených bytostí démonických sil? Už sám vznik hradu má podle legendy pekelné souvislosti…
U levé hradní věže bylo možno vídat bledou, krásnou paní, která držela v ruce zlatý klíč a tímto klíčem kynula kolemjdoucím. Ona nešťastná bílá paní tu měla přijít o své dítě, žalem a steskem měla nakonec zemřít i ona. Údajně se tu zjevuje se zlatým klíčem nebo malým dítětem držící ho v náruči.
Merlin (Zdroj: Internet)

 

Více zde: http://merlin-kral-carodeju-a-magu.webnode.cz/tajemna-a-desiva-mista-cr/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *